ایران

طرح بازسازی و بهسازی محور گرک یراق و باغ قلندرها واقع در بافت قدیم اصفهان

 


مشخصات و ویژگیهای پروژه


محدوده مورد مطالعه و محدوده مورد مداخله :

محدوده مورد مطالعه از شمال به خیابان عبدالرزاق ،از جنوب به کوچه بازارچه نو ،از شرق به بازار بزرگ اصفهان و از غرب به محور چهارباغ عباسی محدود می شود . این محدوده از نظر تقسیمات شهری در منطقه سه اصفهان قرار گرفته است.

محدوده مورد مداخله ،محور شرقی – غربی باغ قلندرها و گرک یراق با عمق یک پلاک از دو طرف محور که از سه راه باغ قلندرها (از انشعابات بازار بزرگ اصفهان ) شروع شده و به طرف غرب حرکت می کند . در امتداد خود به بازارچه معروف به" سقف حصیری " می رسد و پس از قطع  خیابان حکیم تا بازارچه و تکیه گرک یراق امتداد می -یابد و بنا به پیشنهاد مشاور ،توسط کوچه هایی  به محور چهارباغ وصل می شود.

scan384b

نقشه ی هوایی سایت (سال 1335)

933 1 copy copy

111
222
نقشه سال 1343 هجری شمسی

1

وضع موجود

2

3

4

5

6

7
اهداف


1-   خلق فضای شهری معاصر ،جدید و موزون به منظور گفت و گوی خلاق میان گذشته و آینده

2-   معاصر سازی و باز آفرینی

3-   حفاظت ،مرمت و احیای ویژگیهای زیبایی شناختی برای ارتقای کیفیت های بصری و فضایی

4-   حفظ و ارتقاء ارزشهای کهن
اصول


1-   بکار گیری فناوری های جدید ( در صورت امکان )

2-   سود بخش بودن عملکردها ی پیشنهادی

3-   تغییر برخی از عملکردها ،مشروط بر ارتقائ کیفیت روح و طبیعت بافت مجموعه و بنای کهن

4-   حفظ و ارتقائ ارزشهای اجتماعی

با توجه به موارد فوق ، برای تهیه طرح بازسازی و بهسازی محور گرک یراق و باغ قلندرها ،ابتدا عوامل و میزان فرسودگی فعالیت و کالبد از طریق شناخت کلیه ی ویژگیهای کالبدی – محیطی – اجتماعی – فرهنگی – اقتصادی – تاریخی و عملکردی ،شناسایی شد و سپس درجهت طراحی  فضای شهری مطلوب با توجه به اهداف و اصول مشروحه ، اقدام گردید.

طرح تفضیلی

8


9
طرحهای پیشنهادی


10

11

12

13

14

15

16

17

18


19

ایده های طراحی

21

22

23

24

25

26

27

28
29
30
31
32
اواین هتل سنتی

اولین هتل سنّتی اصفهان پس از مرمّت و بازسازی در خانۀ تاریخی سمائیان در خیابان حکیم ، کوچۀ قلندرها و در نزدیکی مسجد حکیم واقع است. دسترسی آسان به بازار سنّتی شهر و مسجد حکیم و میدان نقش جهان از ویژگی های این مرکز اقامتی است

اهداف پروژه:

 این هتل با هدف احیای عناصر منفرد و مجموعه در بافت و در نتیجه توانمند سازی کلّ بافت اصفهان و به منظور جذب توریست و ایجاد فضایی برای استفاده از امکانات بالقوّۀ بافت تاریخی اصفهان ، با زنده سازی حسّ تاریخی فضا مرمّت و بازسازی شد.

مساحت بنا:

  این خانۀ زیبا با مساحت 1170 متر مربع ،  به هتلی با 16 اتاق و ظرفیت40 نفر میهمان تبدیل شده و پذیرای مسافران و دوستداران میراث فرهنگی خواهد بود.

قدمت بنا:

 قدمت خانۀ تاریخی سمائیان با توجه به شواهد و سبکهای معماری موجود متعلّق به دورۀ صفوی بوده است که الحاقاتی در زمان پهلوی اول و دوم  به آن اضافه شده است. همانند تمام خانه های دوران صفوی این خانه به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می شود که در محلّ اتّصال آنها هشتی ای قرار داشته است که آثاری نیز از آن باقیمانده است.

پلان طبقۀ همکف

1این هتل دارای رستوران (با ظرفیت 150 نفر)، کافی شاپ ، کافی نت و مجهّز به سیستم ماهواره ای بوده که مرمّت آن از اواسط پاییز سال 85  آغاز گردیده و در بهار 1386  مورد بهره برداری قرار گرفت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

beton barbekü